Details of this Paper

The following standard cost information is availab...

Description

Solution


Question

The following standard cost information is available for Leah Co.'s one and only product: Direct material 9 feet at $5.00 per foot. Actual information for July: 2,000 units were produced; 20,000 feet of direct material were purchased at a cost of $92,000 and 19,000 feet of material were used. What is the material purchase price variance for July?,I believe this should just be actual - standard. So, in this case $92000 - $100000. Answer $8000 favorable. Pls confirm.

 

Paper#13061 | Written in 18-Jul-2015

Price : $25
SiteLock