Description of this paper

BUSN - Supermarket Scavenger Hunt

Description

solution


Question

Supermarket Scavenger Hunt;1. Compare the price of regular popcorn (kernels) with that of microwave popcorn on a per pound;basis. Which is cheaper and why?;2. Estimate how much time and money "instant" rice saves over regular rice.;3. Compare the price of orange juice (not orange drink) in a carton or jar with orange juice made;from frozen concentrate. Compare prices based on an eight ounce serving.;4. Compare the price of fresh fish with frozen fish sticks on a per pound basis.;5. Draw a map of a local supermarket that illustrates the meaning of the phrase "power of the;perimeter.;6. Take apart an example of aseptic packaging. Explain what it is made of. Research required.;7. Prepare a list of ten common grocery items. Compare prices for these items in three stores.;What does the total bill in each store tell you about pricing?;8. Prepare a list of ten common grocery items. Compare their prices in three stores. What does the;total bill in each store for the fifteen items tell you about supermarket pricing?;9. Prepare a list of ten common grocery items. Compare their prices in three stores. What does the;total bill in each store for the fifteen items tell you about supermarket pricing?;10. Describe three merchandising tactics in the produce section of a local supermarket.;11. Describe three merchandising tactics in the meat section of a local supermarket.;12. Visit three local supermarkets. Note where the dairy section in each is located. Explain why.;13. Clip three food coupons from your local newspaper. Find the items in a grocery store and;compare prices with other brands (especially store brands). How do they compare in price?;14. Clip three food coupons from your local newspaper. Find the items in a grocery store and;compare prices with other brands (especially store brands). How do they compare in price?;15. Find an example of three brands of a food packaged to make price comparisons almost;impossible.;16. Use unit pricing labels in a local supermarket to find to find a product in which you actually;spend more per unit when you buy a larger size.;17. At a local supermarket compare prices for a national brand of toothpaste, hair spray, and;batteries. Compare prices with the same items in two non-supermarkets. What can you conclude?;18. Study the detergent section in your local supermarket. Find out which companies are behind;the brand names. Estimate what percentage of shelf space is controlled by the two leading;companies.;19. Estimate what percentage of shelf space is controlled by the two leading companies in the soft;drink section of your local supermarket.;20. Study the cereal display in your local supermarket. Which companies control most of the shelf;space?;21. Use library research to determine which brands of food are sold by a company called;ConAgra.;22. Use library research to determine which brands of food are sold by a company called General;Foods.;23. How many "shelf talkers" can you find at a local grocery? What is the most common;message?;24. Find three brands of the same food in packages that appear to be the same size but contain;differing amounts of food.;25. Find three boxes that appear to be the same size but contain differing amounts of food.;26. Find a package that appears larger than a competing brand yet contains the same amount or;less food.;27. Find a full page newspaper ad showing food prices. How many of the prices end in the;number nine?;28. Find an example of a tie-in display at a local grocery store. Is one item on sale, both items, or;neither?;29. Use unit pricing to find the largest price spread "per square foot" in the paper towel section.;30. Find an example of a large package with very little food content. In other words, illustrate;over-packaging. Show the actual package and the contents.;31. Find a local supermarket with a high quality house brand. Compare prices of three store brand;items with the same foods in national brands. How do they compare in quality and price?;32. Find a local supermarket with generic foods. Compare prices of the generics with national;brands in four items. How do they compare in quality and price?;33. Only one shopper in four can correctly estimate the prices of common grocery items within;five percent. Conduct your own study and compare shopper estimates with the actual prices.;34. Compare the quality of a store brand with a national brand of a frozen or canned vegetable. Is;one clearly superior or are they practically identical? How do they compare in price?;35. Find a local supermarket with either a salad bar or bulk foods section. Compare prices at the;salad bar with the same foods found elsewhere in the store.;36. Look at three end aisle displays in a local supermarket. Do the displays represent the best;price for those items or are there other brands of equal quality selling for less but not part of a;special display?

 

Paper#24194 | Written in 18-Jul-2015

Price : $46
SiteLock