Description of this paper

Pitt Chemical Co. manufactures & sells Goody, a product that

Description

solution


Question

Process costs;Pitt Chemical Co. manufactures & sells Goody, a product that sells for $10 per pound. The mfg process also yields 1 pound of a waste product, called Baddy, in the production of every 10 pounds of Goody. Disposal of the waste product costs $1 per pound. During March, the company manufactured 200,000 pounds of Goody. Total manufacturing costs were as follows;Direct materials $232,000;Direct Labor 120,000;Mfg Support Costs 60,000;Total Costs $412,000;Determine the cost per pound of Goody.

 

Paper#25356 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22
SiteLock