Description of this paper

Product Costing

Description

solution


Question

Product Costing;In the text you used accounting data on DuPont's Kevlar product line to determine the total manufacturing cost to produce a pound of Kevlar. Similar data on DuPont's Teflon product line are provided below.;Direct materials.......................................... $60.00 per gallon;Direct labor............................................. $1.80 per gallon;Manufacturing overhead;Variable.............................................. $3.20 per gallon;Fixed................................................. $3,200,000 per month;General corporate sales and administrative costs................. $6,400,000 per month;Following the same costing procedure as was used with the Kevlar product line, and assuming that DuPont expects to produce 100,000 gallons in the next month, what appears to be the total manufacturing cost per gallon of Teflon?

 

Paper#25591 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22
SiteLock