Description of this paper

Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit

Description

solution


Question

Units in beginning inventory 5;Units produced 268;Units sold 219;Units in ending inventory 54;Variable costs per unit;Direct materials Rp 94;Direct labor Rp 313;Variable manufacturing overhead Rp 39;Variable selling and administrative Rp 14;Fixed costs;Fixed manufacturing overhead Rp 62,444;Fixed selling and administrative Rp 17,420;Assume that the company uses absorption costing. Compute the unit product cost for one gamelan;Assume that the company uses variable costing. Compute the unit product cost for one gamelan

 

Paper#26522 | Written in 18-Jul-2015

Price : $32
SiteLock