Description of this paper

The standard cost of Product B manufactured

Description

solution


Question

The standard cost of Product B manufactured by Mateo Company includes 3 units of direct materials at $5.80 per unit. During June, 28,000 units of direct materials are purchased at a cost of $5.45 per unit, and 28,000 units of direct materials are used to produce 9,000 units of Product B.;Compute the total materials variance and the price and quantity variances.;Total Materials Variance;Materials Price Variance;Materials Quantity Variance;Repeat the question above, assuming the purchase price is $6.03 and the quantity purchased and used is 26,200 units.;Total Materials Variance;Materials Price Variance;Materials Quantity Variance

 

Paper#29682 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22
SiteLock