Details of this Paper

Assume a fixed cost for a process of $15k.

Description

solution


Question

Assume a fixed cost for a process of $15k. The variable cost to produce each unit of product is $10 and the selling price for the finished product is $25. which of the following is the number of units that has to be produced and sold to break-even?;a. 500 units;b. 667;c. 790;d. 900;e. 1000

 

Paper#29800 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22
SiteLock