Details of this Paper

A local pet store, Rascals,




question;A local pet store, Rascals, which has concentrated on selling puppies, is considering adding a line of pet food. A contractor estimates that it will cost $100,000 to convert some storage space into a retail area for the food. Rascal's will purchase the specialty food for $15 and sell it for $30. Marketing research indicates that the store will sell 900 bags. Should rascals add pet food to its products?


Paper#30668 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22