Details of this Paper

The Nut House sells almonds, cashews, and pistachios.

Description

solution


Question

Question;The Nut House sells almonds, cashews, and pistachios. They sold 10,000 cans last year. Pistachios outsold cashews by a margin of 2 to 1 in cans. Sales of almonds were half the sales of cashews in cans. Fixed cost for the Nut House are $20,000.Additional infoProduct Unit sales price Unit variable costAlmonds $8.00 $4.00Cashews $10.00 $5.00Pistachios $6.00 $4.00What is the break-even sales volume and dollars for each nut? Rounded.

 

Paper#37748 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22
SiteLock