Details of this Paper

devry acct346 final exam

Description

solution


Question

Question;Page;1;Question;1. 1. (TCO 1) How does managerial and financial accounting differ in terms of;the amount of detail presented and nonmonetary and monetary information?;(Points: 15);Question;2. 2. (TCO 2) What is an indirect labor cost?;What is an example of an indirect labor cost? (Points: 15);Question;3. 3. (TCO 3) What is the difference between job order and process;costing? (Points: 15);Question;4. 4. (TCO 4) What is a variable;cost? What is an example of a variable;cost? (Points: 15);Page 2;Question;1. 1. (TCO 5) What is variable;costing? How does it differ from full;costing? (Points: 15);Question;2. 2. (TCO 6) What is the third step in the cost allocation process? Give an example of this step. (Points: 15);Question;3. 3. (TCO 7) What is a differential cost?;What is an example of one? (Points: 15);Question;4. 4. (TCO 8) What is activity-based pricing?;How is the price determined? (Points: 15);age;3;Question;1. 1. (TCO 6) Describe the pros and cons of ABC. Do you think that ABC is beneficial for a;company to use? Why or why not? (Points: 30);Question;2. 2. (TCO 7) Products Alpha and Beta are joint products. The joint production;cost of the products is $800. Alpha has a market value of $400 at the split-off;point. If Alpha is further processed at an additional cost of $600, its market;value is $1,400. Product Beta has a market value of $1,200 at the split-off;point. If Product Beta is further processed at an additional cost of $300, its;market value is $1,400. Using the relative sales value method, calculate the;joint product cost that would be allocated to Alpha and Beta. How do you know if one of the products should;be further processed? (Points: 30);Question;3. 3. (TCO 8) A company must incur annual fixed costs of $1,000,000 and;variable costs of $200 per unit and estimates that it can sell 10,000 pumps;annually and marks up cost by 30 percent.;Using cost-plus pricing, what is the cost per unit and the price? What;are advantages and disadvantages of cost-plus pricing? (Points: 30);age 4;Question;1. 1. (TCO 9) A project will require an initial investment of $400,000 and will;return $100,000 each year for six years. If taxes are ignored and the required;rate of return is 9%, what is the project's net present value? Based on this;analysis, should the company proceed with the project? (Points: 30);Question;2. 2. (TCO 10) Why does a company perform ratio analysis? What are the profitability ratios? Describe the formula for one profitability;ratio and explain how to interpret the ratio?;(Points: 30)

 

Paper#39588 | Written in 18-Jul-2015

Price : $39
SiteLock