Details of this Paper

ACC Exercises - 11-3, 11-6, 11-1A

Description

solution


Question

Question;Exercise 11-3Kimm Company has gathered the following information about its product.Direct materials: Each unit of product contains 4.30 pounds of materials. The average waste and spoilage per unit produced under normal conditions is 0.10 pounds. Materials cost $4 per pound, but Kimm always takes the 4.27% cash discount all of its suppliers offer. Freight costs average $0.41 per pound.Direct labor. Each unit requires 1.60 hours of labor. Setup, cleanup, and downtime average 0.24 hours per unit. The average hourly pay rate of Kimm?s employees is $11.40. Payroll taxes and fringe benefits are an additional $3.30 per hour.Manufacturing overhead. Overhead is applied at a rate of $6.10 per direct labor hour.Compute Kimm?s total standard cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 1.25.)Total standard cost per unit $___________________Exercise 11-6Lewis Company?s standard labor cost of producing one unit of Product DD is 3.90 hours at the rate of $12.00 per hour. During August, 40,300 hours of labor are incurred at a cost of $12.14 per hour to produce 10,200 units of Product DD.(a) Compute the total labor variance.Total labor variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) (b) Compute the labor price and quantity variances.Labor price variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Labor quantity variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) (c) Compute the labor price and quantity variances, assuming the standard is 4.25 hours of direct labor at $12.34 per hour.Labor price variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Labor quantity variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Problem 11-1ACostello Corporation manufactures a single product. The standard cost per unit of product is shown below.Direct materials?3 pound plastic at $6.81 per pound $ 20.43Direct labor?1.00 hours at $12.00 per hour 12.00Variable manufacturing overhead 5.50Fixed manufacturing overhead 10.50Total standard cost per unit $48.43The predetermined manufacturing overhead rate is $16 per direct labor hour ($16.00 ? 1.00). It was computed from a master manufacturing overhead budget based on normal production of 5,900 direct labor hours (5,900 units) for the month. The master budget showed total variable costs of $32,450 ($5.50 per hour) and total fixed overhead costs of $61,950 ($10.50 per hour). Actual costs for October in producing 3,200 units were as follows.Direct materials (9,700 pounds) $ 68,870Direct labor (3,000 hours) 37,140Variable overhead 37,681Fixed overhead 15,459Total manufacturing costs $159,150The purchasing department buys the quantities of raw materials that are expected to be used in production each month. Raw materials inventories, therefore, can be ignored.(a) Compute all of the materials and labor variances. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125.)Total materials variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Materials price variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Materials quantity variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Total labor variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Labor price variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) Labor quantity variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither) (b) Compute the total overhead variance.Total overhead variance $______________ (Favorable, Unfavorable, or neither)

 

Paper#40097 | Written in 18-Jul-2015

Price : $27
SiteLock