Details of this Paper

ACC- Garza and Neely, CPAs, are preparing their service revenue

Description

solution


Question

Question;Question 1Garza and Neely, CPAs, are preparing their service revenue (sales) budget for the coming year (2012). The practice is divided into three departments: auditing, tax, and consulting. Billable hours for each department, by quarter, are provided below.Department Quarter 1 Quarter 2 Quarter 3 Quarter 4Auditing 2,330 1,880 2,190 2,530Tax 3,190 2,790 2,330 2,700Consulting 1,720 1,720 1,720 1,720Average hourly billing rates are: auditing $84, tax $93, and consulting $104.Prepare the service revenue (sales) budget for 2012 by listing the departments and showing for each quarter and the year in total, billable hours, billable rate, and total revenue.GARZA AND NEELY, CPAsSales Revenue BudgetFor the Year Ending December 31, 2012Quarter 1 Quarter 2Dept. Billable Hours Billable Rate Total Rev. Billable Hours Billable Rate Total Rev.Auditing $ $$ $TaxConsulting$ $GARZA AND NEELY, CPAsSales Revenue BudgetFor the Year Ending December 31, 2012Quarter 3 Quarter 4Dept. Billable Hours Billable Rate Total Rev. Billable Hours Billable Rate Total Rev.Auditing $ $$ $TaxConsulting$ $GARZA AND NEELY, CPAsSales Revenue BudgetFor the Year Ending December 31, 2012YearDept. Billable Hours Billable Rate Total Rev.Auditing $ $TaxConsulting$Question 2Stanton Company is planning to produce 1,800 units of product in 2012. Each unit requires 2.00 pounds of materials at $6.80 per pound and a half-hour of labor at $12.80 per hour. The overhead rate is 70% of direct labor.(a) Compute the budgeted amounts for 2012 for direct materials to be used, direct labor, and applied overhead.Direct materials $Direct labor $Overhead $(b) Compute the standard cost of one unit of product. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 2.75.)Standard cost $Question 3In Harley Company it costs $29 per unit ($20 variable and $9 fixed) to make a product that normally sells for $47. A foreign wholesaler offers to buy 3,800 units at $25 each. Harley will incur special shipping costs of $1 per unit. Assuming that Harley has excess operating capacity.Indicate the net income (loss) Harley would realize by accepting the special order. (If an amount reduces the net income for Increase (Decrease) column then enter with a negative sign preceding the number e.g. -15,000 or parenthesis, e.g. (15,000). Enter all other amounts in all other columns as positive and subtract where necessary.)RejectOrder AcceptOrder Net IncomeIncrease(Decrease)Revenues $ $ $Costs?ManufacturingShippingNet income/(loss) $ $ $The special order should be.Question 4Vintech Manufacturing incurs unit costs of $6 ($4 variable and $2 fixed) in making a subassembly part for its finished product. A supplier offers to make 11,000 of the part at $5.50 per unit. If the offer is accepted, Vintech will save all variable costs but no fixed costs.Prepare an analysis showing the total cost saving, if any, Vintech will realize by buying the part. (If an amount reduces the net income for Increase (Decrease) column then enter with a negative sign preceding the number e.g. -15,000 or parenthesis, e.g. (15,000). Enter all other amounts in all other columns as positive and subtract where necessary.)Make Buy Net IncomeIncrease(Decrease)Variable manufacturing costs $ $ $Fixed manufacturing costsPurchase priceTotal annual cost $ $ $The decision should be to.Question 5Ridley Company has a factory machine with a book value of $94,200 and a remaining useful life of 4 years. A new machine is available at a cost of $195,700. This machine will have a 4-year useful life with no salvage value. The new machine will lower annual variable manufacturing costs from $588,700 to $411,900.Prepare an analysis showing whether the old machine should be retained or replaced. (If an amount reduces the net income for Increase (Decrease) column then enter with a negative sign preceding the number e.g. -15,000 or parenthesis, e.g. (15,000). Enter all other amounts in all other columns as positive and subtract where necessary.)RetainEquipmentReplaceEquipment Net 4-YearIncomeIncrease(Decrease)Variable manufacturing costs $ $ $New machine costTotal $ $ $The old factory machine should be.

 

Paper#42602 | Written in 18-Jul-2015

Price : $28
SiteLock