Details of this Paper

ACC - Paint More LLC Problem




Question;Paint More LLC has organized a new division to manufacture and sell specialty paint. The division?s monthly costs are shown below:Manufacturing costs:Variable costs per unit:Direct materials $12Variable manufacturing overhead $1Fixed manufacturing overhead costs (total) $100,000Selling and administrative costs:Variable 7% of salesFixed (total) $31,000Because the production is highly automated, the company includes its labor costs in its fixed manufacturing overhead. The gallons of paint sell for $68 each. During September, the first month of operations, the following activity was recorded:Units produced 5,000Units sold 4,000Submit an Excel document which each tab labeled by item number in good form that demonstrates the following:1.Compute the unit product cost under:1.Absorption costing2.Variable costing2.Prepare an absorption costing income statement for September3.Prepare a contribution format income statement for September using variable costing


Paper#44539 | Written in 18-Jul-2015

Price : $19