Details of this Paper

Meriden Company has a unit selling price of $730, variable

Description

solution


Question

Question;Meriden Company has a unit selling price of $730, variableResolved Question:Meriden Company has a unit selling price of $730, variable costs per unit of $438, and fixed costs of $195,932.Compute the break-even point in units using the mathematical equation.Break-even point unitsFor Turgo Company, variable costs are 65% of sales, and fixed costs are $176,700. Management?s net income goal is $62,875.Compute the required sales in dollars needed to achieve management?s target net income of $62,875.Required sales $For Kozy Company, actual sales are $1,178,000 and break-even sales are $777,480.Compute the margin of safety in dollars and the margin of safety ratio.Margin of safety $Margin of safety ratio %Montana Company produces basketballs. It incurred the following costs during the year.Direct materials $14,444Direct labor $25,073Fixed manufacturing overhead $9,836Variable manufacturing overhead $31,563Selling costs $21,066What are the total product costs for the company under variable costing?Total product costs $Polk Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2012, the company incurred the following costs.Variable Cost per Unit Direct materials $8.03Direct labor $2.62Variable manufacturing overhead $6.15Variable selling and administrative expenses $4.17Fixed Costs per Year Fixed manufacturing overhead $250,272Fixed selling and administrative expenses $256,907Polk Company sells the fishing lures for $26.75. During 2012, the company sold 80,100 lures and produced 94,800 lures.(a)Assuming the company uses variable costing, calculate Polk?s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.)Manufacturing cost per unit $For the quarter ended March 31, 2012, Maris Company accumulates the following sales data for its product, Garden-Tools: $322,900 budget, $330,000 actual.Prepare a static budget report for the quarter.MARIS COMPANYSales Budget ReportFor the Quarter Ended March 31, 2012Product Line Budget Actual DifferenceGarden-Tools $ $ $Link to TextBrief Exercise 21-4Gundy Company expects to produce 1,272,600 units of Product XX in 2012. Monthly production is expected to range from 84,440 to 116,020 units. Budgeted variable manufacturing costs per unit are: direct materials $3, direct labor $7, and overhead $9. Budgeted fixed manufacturing costs per unit for depreciation are $5 and for supervision are $3.Prepare a flexible manufacturing budget for the relevant range value using 15,790 unit increments. (List variable costs before fixed costs.)GUNDY COMPANYMonthly Flexible Manufacturing BudgetFor the Year 2012

 

Paper#45301 | Written in 18-Jul-2015

Price : $19
SiteLock