Details of this Paper

Suppose that the price of the product is $4. How many units will the firm produce

Description

solution


Question

Question;Consider the following table.Quantity Total Cost0 $ 162 $ 174 $ 186 $ 198 $ 2110 $ 2712 $ 3514 $ 45(1) Suppose that the price of the product is $4. How many units will the firm produce?(2) In the long run, will the price rise or fall from the current level at $4? Explain the reason.

 

Paper#57040 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22
SiteLock