Description of this paper

weight-average cost per unit (a1) and 6-3a average cost per unit (b1)

Description

solution


Question

You are provided with the following information for Aylesworth Inc. for the month ended October 31, 2012. Aylesworth uses a periodic method for inventory.;Date Description Units Unit Cost or Selling Price;October 1 Beginning inventory 68 $21;October 9 Purchase 136 22;October 11 Sale 113 31;October 17 Purchase 79 23;October 22 Sale 68 36;October 25 Purchase 90 24;October 29 Sale 124 36;(a1);Your answer is incorrect. Try again.;Calculate cost per unit. (Round answers to 3 decimal places, e.g. $5.250.);Weighted-average cost per unit $;Problem 6-3A Lu Company had a beginning inventory of 1,144 units of Product Ribo at a cost of $2 per unit. During the year, purchases were;Feb. 20 1,716 @ $8 Aug. 12 858 @ $12;May 5 1,430 @ $9 Dec. 8 572 @ $13;Lu Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 4,290 units.;(a);Your answer is correct.;Determine the cost of goods available for sale.;The cost of goods available for sale $;Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work;SHOW SOLUTION SHOW ANSWER;LINK TO TEXT;Attempts: 1 of 5 used;(b1);Your answer is incorrect. Try again.;Calculate average cost per unit. (Round answer to 2 decimal places, e.g. $2.25.);Average cost per unit $

 

Paper#75241 | Written in 18-Jul-2015

Price : $22
SiteLock