Description of this paper

Ace Company produces a product that sells for $142...

Description

Solution


Question

Ace Company produces a product that sells for $142 per unit. Ace In June and July, the first two months of production, Ace produced and sold 6,000 and 7,000 units, respectively, with costs as follows: June July Production and sales volume (units) 6,000 7,000 Cost of Sales $ 347,500 405,300 Selling and administrative costs $ 436,800 458,500 a) Estimate the variable cost per unit. b) Estimate the total fixed cost per month. c) What is the contribution margin per unit made and sold? d) Express a formula to estimate the total costs at other activity levels, defining your terms, and identify any facts assumed by your assumption. e) Identify the method you used to make your estimate, and any other possible methods, and state the advantages of each

 

Paper#9663 | Written in 18-Jul-2015

Price : $25
SiteLock